İnsülin Aspart Nedir?
07 Temmuz 2024

İnsülin Aspart Nedir?

İnsülin Aspart

İnsülin Aspart, şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ve kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir insülin analogudur. Yetişkin bireylerde ve 2 yaş üzerindeki çocuklarda sıklıkla görülen şeker hastalığı tedavisinde güvenle kullanılabilir. İnsülinin diğer türlerinden biri olan İnsülin Aspart, hızlı etkisiyle bilinir. İnsülin Aspart içeren ilaçlar veya tedavi yöntemleri kullanıldığında, kan şekeri düzeyi genellikle 10-20 dakika içinde normale döner. Etkisini belirli saat aralıklarında gösterir ve kullanılan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Hızlı çalışması ve hızlı tepki verme özelliğiyle tanınır.

İnsülin Aspart Kullanılması Gereken Durumlar

İnsülin Aspart, yüksek kan şekeri belirtileri olan iştah kaybı, susuzluk oranının artması, kuru cilt, uyuşukluk halleri, mide bulantısı gibi belirtilerden herhangi biri görüldüğünde kullanılmalıdır. Karaciğer ve böbrek hastalarında İnsülin Aspart içeren ilaçlar genellikle doktor kontrolü altında önerilmektedir. Kan şekerinizin aşırı düşmesine engel olmalısınız. Alkol tüketimi, aşırı egzersiz, stres, öğün kaçırma veya atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine neden olabilir. Bu nedenle sağlığınız için günlük yaşamınızda bu durumlara dikkat etmelisiniz.

Kan Şekerinin Düşmesi ve İnsülin Aspart

Kan şekeri düzeyinin düştüğünün başlıca belirtileri arasında bilinç bulanıklığı, açlık, baş ağrısı, uyuşuk haller, aşırı hassas davranma, baş dönmesi, terleme, hızlı kalp atışları, koma ve nöbet geçirme gibi acil durumlar bulunur. Bu sebeple, yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız. Bu yiyecekler sizi anlık komalardan koruyacaktır. İnsülin Aspart'ın kan şekerini düşürücü etkisi yanında, insülin oranının kas veya yağ hücrelerindeki geçiş yollarına bağlanarak şekerin hücre içerisine girişini kolaylaştırır. Molekülleri harekete geçirmesiyle meydana çıkar ve eş zamanlı olarak karaciğerden şeker açığa çıkmasını da büyük oranda engellemesi ile bilinir. Bu çalışmalar, çok sayıda şeker hastası üzerinde kullanılan İnsülin Aspart içeren ilaçlar veya diğer tedavi yöntemleri, uzun haftalar boyunca sıkı bir çalışma sonrasında şeker hastaları üzerinde uygulanarak kesin sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Alkol ve İnsülin Aspart

İnsülin Aspart içeren ilaçlar veya diğer tedavi yöntemlerini kullanan hastalar, kesinlikle alkolden uzak durmalıdır. Alkol, aşırı miktarda şeker seviyenizi düşürmekte rol oynar. İnsülin Aspart ile ilgili bütün ilaçlar veya tedavi yöntemleri, güvenlik açısından klinik araştırmalar sonucu hastalara hiçbir özel zarar içermediği belirlenmiştir. Bu nedenle İnsülin Aspart içeren, şeker hastalığına çözüm yöntemi olan ilaçlar ve diğer tedavi yolları güvenle kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Dozları

İnsülin Dozları

Diyabette İnsülin Tedavisi

Diyabette İnsülin Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

İnsülin Endikasyonları Nelerdir?

İnsülin Endikasyonları Nelerdir?

Güncel

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

İnsülin Direnci Nasıl Hesaplanır?

Güncel

İnsülin Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnsülin Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi